עמוד הבית
מי אנחנו
פורומים ורשימת תפוצה
אלמנך שמי ישראל
אסטרו-לאב
ציוד לצפייה בשמיים
בנה במו ידיך
חדשות ומאמרים

 

חדשות ומאמרים

 

מערכת השמש

מערכת השמש

ציוד ותצפיות

אסטרונומיה ואסטרופיזיקה

שונות

עבודות גמר

קבוצות הכוכבים

הלוח העברי, חגים ומועדים
גלרייה
 
 

חודש יוני עתיר הליקויים 2011

מאת: ד"ר יגאל פת-אל

חודש יוני בפתח ואת תחילת החודש נציין בליקוי חמה חלקי (שלא ייראה מישראל). גם את סיום החודש, ליתר דיוק – 1 ביולי, יציין ליקוי חמה חלקי שאף הוא לא ייראה מישראל.  תאמרו – מדוע יש לכתוב על ליקויי חמה שלא יראו מישראל? התשובה היא – מהסיבה שהליקוי שכן ייראה בישראל והוא ליקוי הירח המלא שייראה במחצית חודש יוני, 15 ביוני.

3 ליקויים רצופים במהלך חודש אחד הם תופעה נדירה יחסית והסיבה נעוצה באופיו של הליקוי האמצעי מביניהם. 3 ליקויים רצופים יכולים להיות שני ליקויי חמה עם ליקוי ירח במרכז או שני ליקויי לבנה עם ליקוי חמה באמצע (נדיר יותר). ליקוי חמה חל כאשר הירח המצוי במולד מסתיר את השמש ואילו ליקוי ירח חל באמצע החודש כאשר הירח המלא מוסתר מהשמש על ידי כדור הארץ.

מקובל להסביר את תופעת ליקויי חמה או לבנה  בכך שהשמש, הארץ והירח מצויים על קו אחד. ובכן – זה לא מדויק. הירח נע סביב כדור הארץ במישור שמעט נטוי ביחס למישור הקפת הארץ את השמש (מישור המילקה)  ומסיבה זו לא רואים ליקוי חמה מיד חודש כאשר הירח במולד או במילוא. יש צורך בתנאי נוסף – ששלוש הגופים יהיו על מישור המילקה. כיוון ששלושת הגופים הם לא נקודתיים אלא בעלי גודל מסוים, הם לא חייבים להימצא ממש על אותו מישור אלא סמוך אליו. ככל שהמרחק של הירח בעת ליקוי ממישור המילקה גדול יותר ועדיין חל ליקוי, הליקוי יהיה "פחות טוב", עד כדי ליקוי חמה חלקי שבו הוא יסתיר רק חלק מהשמש ולחילופין, רק חלק מהירח יהיה בתוך צל כדור הארץ בעת ליקוי ירח.  בגלל המרחק השונה מהשמש (ביחס לכדור הארץ) שבו מצוי הירח בעת ליקוי חמה ובעת ליקוי ירח, המרחק שבו הירח מצוי ממישור המילקה ועדיין יתכן ליקוי קטן יותר בעת ליקוי ירח. מסיבה זו ליקויי ירח נדירים יותר מליקויי חמה.

כעת נחזור לחודש יוני השנה. במחצית חודש יוני יחול ליקוי ירח מלא. ליקוי ירח זה יהיה מיוחד כיוון שמרכז הירח יהיה כמעט בדיוק על מישור המילקה בעת הליקוי. התוצאה – ליקוי עמוק מאוד (אני אפרט על ליקוי הירח של ה-15 ביוני וההערכות הארצית לצפייה בו במאמר נפרד לקראת הליקוי). בעת הליקוי הירח ינוע מתחת אל מעל למישור המילקה (אפשר גם לומר-  מדרום לצפון מישור המילקה). בדרך כלל, כאשר יש ליקוי ירח "טוב" אזי שבועיים לפני או אחרי חל גם ליקוי חמה, כיוון שבמשך השבועיים ממולד למילוא, הירח לא מספיק כדי להתרחק ממישור המילקה ולכן יתרחש גם ליקוי חמה, בדרך כלל חלקי. החודש, כיוון שהירח מצוי בעת הליקוי על מישור המילקה כמעט, אזי בשני המולדים העוקבים, שבועיים לפני ושבועיים אחרי ליקוי הירח, הירח ימצא עדיין קרוב למישור המילקה כדי להסתיר את השמש. התוצאה – 3 ליקויים עוקבים. הליקוי הראשון יהיה ליקוי חמה חלקי שיראה בחצות שבין ה-1 ל-2 ביוני שעון ישראל, והוא ייראה מצפון אמריקה, מצפון מזרח אסיה ומהקוטב הצפוני. הליקוי האמצעי הוא ליקוי הירח המלא שיראה גם מישראל ב-15 ביוני והליקוי האחרון הוא ליקוי חמה שיהיה ב-1 ביולי והוא ייראה מאנטרקטיקה. שני ליקויי החמה לא ייראו מישראל.

ומדוע אנו מדברים על חודש אזרחי בעוד שהחודש העברי מבוסס על מופעי הירח? בדרך כלל, חל היום הראשון בחודש העברי יום או יומיים (ולעתים 3 ימים) לאחר המולד. מולד הירח חל ב-2 ביוני, שעה 2 בבוקר שעון ישראל, אך א' בסיוון חל ב-3 ביוני. לכן, ליקוי החמה הראשון חל בסוף חודש אייר (בין כ"ח ל-כ"ל ל-כ"ט באייר). לכן, תחילת החודש העברי הבא, סיוון, נדחית ל-3 ביוני. ליקוי החמה השני חל ב-1 ביולי שהוא כ"ט בסיוון, כאשר המולד חל באותו היום (שעה 2 שעון ישראל) ואילו א' בתמוז חל ב-3 ביולי. מכאן, שנדיר עד בלתי אפשרי שחודש עברי יתחיל ויסתיים במולד, נדיר שליקויי חמה יתרחשו ביום הראשון של החודש העברי ומסיבה זו נדיר עד אין בנמצא חודשים עבריים בהם ייראו 3 ליקויי מאורות.