עמוד הבית
מי אנחנו
פורומים ורשימת תפוצה
אלמנך שמי ישראל
אסטרו-לאב
ציוד לצפייה בשמיים
בנה במו ידיך
חדשות ומאמרים

 

UNDER CONSTRUCTION

האתר תחת עריכה

אסטרו-לאב, פורטל האסטרונומיה למורים, תלמידים וחובבים

 
מושגי יסוד באסטרונומיה
פרקי מבוא באסטרונומיה למורים, תלמידים וחובבים
פעילויות אסטרונומות ציבוריות
 

ברוכים הבאים אל פורטל האסטרונומיה. מטרת הפורטל היא להיות לעזר לציבור המורים, התלמידים והחובבים

מטרות הפורטל ומי עומד מאחורי התכנים

 
 

מטרת הפורטל היא להעניק למורים,  תלמידים וחובבים רקע בסיסי באסטרונומיה. החומר באתר זה הוכן כולו על ידי ד"ר יגאל פת-אל ואלי פת-אל, בעל תואר ראשון בגיאופיזיקה ומדעים פלנטריים וכן בסיוע של בעלי מקצוע בתחום ההוראה.  ד"ר פת-אל הוא חוקר מתנדב בחוג לגיאופיזיקה ומדעים פלנטריים באוניברסיטת תל-אביב ונושא הדוקטורט שלו הוא בתחום השביטים במסגרת החוג לגיאופיזיקה ומדעים פלנטריים של אוניברסיטת תל-אביב. מכהן כמנהל המדעי של מצפה הכוכבים בגבעתיים ויו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה משנת 1986. כתב עשרות מאמרים באכסניות שונות, עורך המדעי של אסטרונומיה – ביטאון האגודה הישראלית לאסטרונומיה וכן עורך ומחבר האלמנך השנתי של האגודה הישראלית לאסטרונומיה ומשמש כמנהל פורום האסטרונומיה של אתר  YNET.   הנחה עשרות עבודות חקר של תלמידי תיכון מכל הארץ בנושא האסטרונומיה, היה שותף בצוות ההיגוי של פיתוח מגמת אוירו-חלל של משרד החינוך ואורט והיה שותף בפיתוח הקורס צפונות היקום של האוניברסיטה הפתוחה. שותף פעיל בצוות ההיגוי של החידון השנתי על שם אילן רמון, בשיתוף מכון ויצמן למדע ומשרד החינוך. כמו כן כתב את האנציקלופדיה של קבוצות הכוכבים (2 כרכים, הוצאת מעריב) ואת אסטרונומיה – מדריך להכרת השמים.

הפורטל מחולק לכמה נושאים:

מאמרים וחדשות בנושאי אסטרונומיה וחקר החלל.  פרק זה יכלול מאמרים של צוות היל"א וכן מאמרי אורחים וכן יכלול תקצירי עבודות גמר שהונחו בידי ד"ר יגאל פת-אל במצפה הכוכבים בגבעתיים.

מושגי יסוד באסטרונומיה ובחקר החלל.

חינוך, פורומים ומידע למורים – קטגוריה זו עוסקת בחומרי עזר להוראת האסטרונומיה לכל רמות הגיל מבית הספר היסודי ועד התיכון.  בקטגוריה זו תמצאו חומרים רבים שפיתחנו ובהם הפעלות ופעילויות לילדים, תוכנות אסטרונומיות, פורום מורים ותלמידים שנועד לתת מענה מקוון לשאלות בנושאי אסטרונומיה וחקר החלל תוך התמקדות על מערכת החינוך.

מידע על פעילויות בנושא אסטרונומיה בישראל המתבצעות על ידי מרכזי האסטרונומיה הציבוריים והחינוכיים, קישור לאתר מצפה הכוכבים בגבעתיים וליתר מצפי הכוכבים הציבוריים בישראל.